پیش‌بینی قیمت بیت کوین در ۲۰۲۱

 پیش‌بینی قیمت بیت ‌کوین در صدهزار یا دویست‌هزار دلار در دوازده ماه آینده، نه تنها مورد قبول اغلب افراد؛ که حتی شاید محافظه‌کارانه باشد.

گرچه شکی نیست که نکته‌ی جذاب برای شما جنبه‌ی فناورانه‌ی بیت کوین است، رایج‌ترین و بحث‌برانگیزترین موضوعی که به‌خصوص برای افکار عمومی جذاب است، همچنان قیمت بیت‌کوین (BTC) و گمانه‌زنی درباره‌ی قیمت آن در آینده است.

در حال حاضر، بیت‌کوین روندی صعودی دارد و از ابتدای سال تاکنون رشدی دویست درصدی داشته و به‌جز در مقایسه با چند سهام معدود مانند تسلا که عملکرد بهتری از موارد دیگر در سال ۲۰۲۰ داشته است. ولی به‌نظر می‌رسد این جهش قیمت با جهش اواخر سال ۲۰۱۷ متفاوت باشد. دلیل اول برای این تفاوت آن است که رکورد بیشترین قیمت به‌طور قطعی شکسته شده است و موسسات در حال خرید و انباشت بیت کوین هستند، در حالی که عموم مردم اغلب هنوز وارد این بازار نشده‌اند.

ورود پول برای خرید ارزهای دیجیتال

پیش‌بینی قیمت شش رقمی برای هر بیت‌کوین در این دوره‌ی صعودی روز‌به‌روز هواداران بیشتری پیدا می‌کند و محرک اصلی آن تسریع سیاست انبساط پولی بانک‌ مرکزی است.

در واقع، سرمایه‌گذاران میلیاردری چون ری دالیو  به ‌مرور در حال استقبال از ایده‌ی استفاده از بیت‌کوین در کنار طلا به‌عنوان شیوه‌ای برای تنوع‌بخشی به سرمایه‌ی خود و مقابله با آن‌چه او افت ارزش پول می‌خواند هستند.

او در شبکه‌ی اجتماعی رِدیت در تاریخ ۸ دسامبر چنین هشدار می‌دهد: «ما با سِیلی از پول و اعتبار مواجه هستیم که موجب بالا رفتن قیمت اکثر دارایی‌ها و توزیع ثروت به گونه‌ای خواهد شد که سیستمی که اکنون آن را سیستم نرمال می‌دانیم قادر به چنین توزیعی ثروتی نیست و این پدیده ارزش پول و اعتبار ما را به خطر می‌اندازد.

به احتمال بسیار زیاد این سیل فروکش نخواهد کرد و از این رو، ارزش این دارایی‌ها با در نظر گرفتن کاهش ارزش پول افت نخواهد کرد. در چنین شرایطی ایجاد تنوع در ارزها و کشورها و همچنین انواع دارایی اهمیت دارد.

آیا قیمت بیت‌کوین به محدوده‌ی صدهزار تا دویست‌هزار دلار خواهد رسید؟

به گزارش کوین‌تلگراف در ماه می و به‌نقل از مارک یوسکو، مدیر عامل مورگان کریک، قیمت بیت‌کوین می‌تواند در حدود یک سال آینده به بیش از صدهزار دلار برسد. قیمت بیت‌کوین از آن زمان دو برابر شده است. بااین‌حال، این قیمت باید در دوازده ماه آینده سیصددرصد دیگر رشد داشته باشد تا شش رقمی شود.

این برآورد مشابه پیش‌بینی مدل محبوب انباشت‌ به‌ جریان (S2F) است که به گفته‌ی خالق آن، پلن‌بی، همچنان پیش‌بینی درستی است. ماه گذشته، پلن‌بی تاکید کرد که دیگر شک ندارد بیت‌کوین تا دسامبر ۲۰۲۱ به‌دلیل کمبود عرضه به قیمت صدهزار دلار خواهد رسید.

او ماه گذشته چنین نوشت: «مردم سوال می‌کنند که آیا هنوز به مدل خود باور دارم. به صراحت می‌گویم که هیچ شکی ندارم که مدل S2FX برای بیت‌کوین صحیح است و قیمت بیت‌کوین پیش از دسامبر ۲۰۲۱ به محدوده‌ی صدهزار تا دویست‌وهشتادوهشت هزار دلاری خواهد رسید.»

آیا پیش‌بینی قیمت دویست‌هزار تا سیصدهزار دلاری برای بیتکوین محافظه‌کارانه است؟

به گفته‌ی برخی دیگر از تحلیلگران، حتی پیش‌بینی قیمت دویست‌هزار دلاری برای بیت‌کوین به ‌نسبت دست‌پایین است. ویل وو، از تحلیلگران محبوب این حوزه، می‌گوید که این‌بار شواهد بیشتری از حفظ روند صعودی و همچنین کاهش عرضه‌ی بیت‌کوین در صرافی آنلاین در نتیجه‌ی کمبودی که به آن اشاره شد، می‌بیند.

به گفته‌ی وو، این مسأله پیش‌بینی‌های بدبینانه‌ی کاهشی از قیمت بیت‌کوین را غیرواقع‌بینانه‌تر می‌کند.

«مدل من برای پیش‌بینی حد بالایی قیمت بیت‌کوین که نشان می‌دهد تا پایان سال ۲۰۲۱ قیمت هر بیت‌کوین به دویست‌هزار دلار می‌رسد، به‌نظر محافظه‌کارانه است و رسیدن قیمت به سیصدهزار دلار هم ناممکن نیست.»

او در پست دیگری چنین اضافه می‌کند: «هیچ‌وقت به این اندازه به صعود قیمت در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین نبوده‌ام. این مقطع انباشت مجدد بیت‌کوین در مقایسه با دوره‌ی قبلی به‌مدتی حدوداً دو برابر طولانی‌تر و عمیق‌تر با کاهش ذخایر بازار نقدی همزمان شده است که موجب صعود بیت‌کوین خواهد شد.»

رسیدن به قیمت چهارصد هزار دلاری و بالاتر برای بیت کوین

با این استدلال که بیت‌کوین می‌تواند جایگاه طلا را به عنوان ذخیره‌ی غیررسمی ارزش به چالش بکشد – یا درحال‌حاضر نیز به چالش کشیده است – و در نهایت جایگزین آن شود، قیمت‌های بالاتری نیز برای بیت‌کوین پیش‌بینی شده است. جالب آن‌جاست که، با شکسته شدن رکورد قیمت بیت کوین در اوایل دسامبر و عملکرد بسیار بهتر آن نسبت به طلا در سال ۲۰۲۰، برخی از خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی‌های مطرح‌شده درباره‌ی صعود قیمت بیت‌کوین، از طرف تحلیلگران مالی سنتی ارائه شده است.

برای مثال، در ماه نوامبر یکی از تحلیل‌گران سیتی‌بانک در یادداشتی به مشتریان خود اعلام کرد که قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱ می‌تواند به سیصدوهجده‌هزار دلار برسد. تام فیتزپاتریک، مدیر ارشد سیتی‌بانک، به «جهش‌های غیرقابل‌تصور و تاریخی بیت‌کوین پس از اصلاح‌های دردناک» اشاره کرده است.

به اعتقاد این مدیر اجرایی سیتی‌بانک، بیت‌کوین درحال‌حاضر در میانه‌ی دوره‌ای صعودی و «آنچه که به نظر کانالی کاملاً مطمئن است» قرار دارد که آن را در مسیر رسیدن به هدف سیصدوهجده‌هزار دلار در دسامبر ۲۰۲۱ قرار داده است.

جی‌پی‌مورگان نیز به‌مرور به محبوبیت فزاینده‌ی بیت‌کوین در میان سرمایه‌گذاران سنتی اشاره می‌کند. در واقع، این غول بانکی برای بیت‌کوین به‌عنوان طلای دیجیتال، در مقایسه با روی‌آوردن به طلا که سابقه‌ی طولانی دارد، ظرفیت بالقوه‌ی بسیار بالاتری را قائل است.

استراتژیست‌های جی‌پی‌مورگان در یادداشتی به مشتریان خود چنین می‌گویند:

«روی آوردن به بیت‌کوین توسط موسسات سرمایه‌گذاری تازه آغاز شده است، درحالی‌که سابقه‌ی موسسات سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی طلا بسیار طولانی است. اگر این فرضیه‌ی میان‌مدت تا بلندمدت درباره‌ی روند قیمت‌ها درست از آب در بیاید، قیمت طلا در سال‌های پیش رو از عوامل منفی ساختاری آسیب خواهد دید.»

آنتونی پامپیلانو از مورگان کریک هم‌چنان باور دارد که هدف قیمت بیت‌کوین برای سال ۲۰۲۱ حدود صدهزار دلار خواهد بود. با‌این‌حال، در تابستان او هدف چهارصدهزار دلاری را برای قیمت بیت‌کوین در بلندمدت‌تر در صورت نزدیک شدن آن به طلا مطرح کرد. از طرف دیگر، تایلرو کامرون وینکِلووس، بنیانگذاران صرافی جمینای، باور دارند که بیت‌کوین «طلای بهتری نسبت به خود طلا» است که به این معنا است که اکنون، رسیدن قیمت بیت‌کوین به پانصدهزار دلار حتمی است.

به گفته‌ی کامرون، خرید مقادیر هنگفت بیت‌کوین توسط میکرواستراتژی و سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری تنها شروع یک تحول بزرگ است. افزون بر این، وال استریت به‌مرور به بیت‌کوین علاقه نشان داده است و بیت‌کوین به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از موارد بدیهی در سبدهای سرمایه‌گذاری است. برادران دوقلوی وینکلووس با مقایسه‌ی ارزش بیت‌کوین با نیمه‌ی دوم در دور اول از نُه دور در یک بازی بیس‌بال، انتظار دارند ارزش بیت‌کوین به صعود خود در سال‌های آینده ادامه دهد.

کامرون وینکلووس سپس چنین ادامه می‌دهد: «اگر تمامی شرکت‌های موجود در فهرست صد یا پانصد شرکت برتر مجله‌ی فورچون این کار را بکنند، یا اگر بانک‌های مرکزی به این کار روی بیاورند، چه اتفاقی می‌افتد؟ روند صعودی هنوز حتی شروع هم نشده است.